Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zahrada stavby

Zahradní osvětlení: estetika moderní zahrady

17. duben 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Kristýna Gregorová - reaguj na článek

Osvětlení zahrady je v současné době velice moderní, nejenže má vynikající estetický dojem, ale je také velmi praktické. Při dlouhých letních večerech dodá Vaší zahradě romantický nádech. Se zahradním osvětlením již není problém posedět s přáteli venku do pozdních večerních hodin.

 

Praktickou výhodu má zahradní osvětlení také v tom, že již nebudete muset po zahradě tápat s baterkou v ruce a hledat cestu. Osvětlení si můžete vhodně rozložit po zahradě tak, aby osvětlovalo chodníky, cesty. Zahradní osvětlení dokáže noční zahradě dodat jakýsi tajemný nádech. Dá se umístit tak, aby zdola osvětlovalo keře či stromy a shora třeba květinové záhony, tak to osvětlená zahrada bude ihned působit lepší dojmem. Pokud chcete dosáhnout efektu překrásně osvícené zahrady , měli byste správně zvolit rozložení zahradního osvětlení, při čemž byste se měli vyvarovat příliš silnému proudu světla, které by mohlo oslňovat a tím rušit Vaše okolí.

Co se týče ceny, zahradní osvětlení je v současné době cenově dostupné. Ovšem pozor, měli byste především vybírat podle kvality a ne ceny. V případě některých velmi levných osvětlení by se mohlo jednat o méně odolný povrch. Jaký by pak byl Váš údiv, když byste na něm po čase objevili třeba zkorodovaná místa.

Zahradní osvětlení je poslední dobou velmi žádaným zahradním doplňkem. Zahradního osvětlení existuje velice mnoho druhů, např. solární LED zahradní osvětlení. Tato světla vynikají nízkou spotřebou elektrické energie a dobrým světlem. Další volbou zahradního osvětlení jsou úsporná světla, která se snaží šetřit Vaši peněženku.

Zahradní osvětlení se dělí především na tyto základní typy

  • Závěsné venkovní osvětlení – tato osvětlení slouží především k venkovnímu osvětlení budov, jejich použití je vhodné např. i v altánu a jiných zahradních stavbách
  • Osvětlení zabudované v zemi – toto osvětlení se většinou používá v okolí bazénů či k osvícení velké plochy
  • Osvětlení cest, chodníků – toto osvětlení je většinou sloupového tvaru, je zabudované v zemi a označuje např. zahradní cestu. Přestože je kladen důraz na decentnost, je třeba, aby dokázal kvalitně osvětlovat.

Co je důležité při koupi zahradního osvětlení

Vysoký nárok by se měl především klást na kvalitu a odolnost materiálu. Dále byste měli zvážit, jak silné osvětlení byste chtěli, aby Vám světlo nepronikalo do interiéru a nemělo tak rušivý účinek. Nepříjemné by to mohlo být zejména při sledování televize či při práci s počítačem. Dále by se zahradní osvětlení mělo vybírat podle místa, kde bude umístěno, jiná světla použijete k osvětlení chodníků a jiná k nasvícení např. altánu.

Pokud by se tedy měli shrnout klady zahradního osvětlení, tak by se dalo s jistotou říci, že zahradní osvětlení má, oproti tomu normálnímu, výhodu v tom, že šetří energii. Dále je také výhodou odolnost materiálu.

Pokud si chcete vylepšit pohled na zahradu a přejete si i praktické vlastnosti, tak je pro Vás zahradní osvětlení tou správnou volbou.

Vybírejte si bio krby

28. březen 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Když se řekne krb, tak si v podstatě každý představí plápolající oheň a příjemnou atmosféru jak doma, tak třeba i na zahradě u krbu, který je umístěn v pergole. Co ale takový bio krb? Ten je mnohými v současné době ještě stále opomíjen, nicméně jeho čas pomalu, ale jistě nazrává. Bio krb je v podstatě klasický krb, který má speciální úpravu pouze v tom, že disponuje krbovou vložkou, která funguje v podstatě tak, jak je tomu u spalování bio alkoholu. Krb je přitom nastavený tak, aby hořel v barvách, jež jsou krbovému ohni přirozené. Bio krby neprodukují prakticky žádný zápach ani kouř či něco podobného. Bio alkohol produkuje totiž pouze CO2 a přebytečnou vodu.

 

Nabídka bio krbů u nás

Nabídka různých obchodů, které nabízejí bio krby, je velmi široká a vybrat si mohou zájemci jak z klasických standardizovaných bio krbů, tak i z bio krbů atypických. Co se týká materiálů používaných na bio krby, tak nejčastěji najdeme bio krby mramorové, skleněné anebo kachlové. Výjimkou ovšem nejsou ani takové materiály, jako je například nerez anebo ocel. Vybrat si zkrátka lze přesně dle vašich představ.

Jak postavit bio krb?

Samotné stavění bio krbu je určitě jiné, než je tomu u klasického krbu na dřevo. Je třeba určitě počítat s tím, že stavba klasického krbu je z konstrukčního hlediska mnohem náročnější. Zejména v interiéru je poměrně náročné to, když si lidé žádají o komínový obvod. Bio krby jsou velmi výhodné zejména pro majitele různých bytů a menších prostor vyznačujících se menšími rozměry. Bio krby je možné do těchto prostor bez problémů implantovat a určitě se nebude třeba bát toho, že by potřebovaly nějaký specifický způsob výstavby.

Místo pro bio krb

Vezmeme-li si v potaz klasické zahradní krby, tak zjistíme, že jejich mobilita je v podstatě minimální. Pokud jde o opravdu masivní typ krbu, tak ten se většinou nedá přesunout vůbec. Často jde hlavně o různé zděné krby. Moderní varianty klasických zahradních krbů jsou již vyráběny z lehčích materiálů, takže jejich mobilita je do značné míry zajištěna. Bio krby disponují samostatnou hořákovou komorou, takže se dají přesunout prakticky bez větších problémů kamkoli. Jejich využití v interiéru je ovšem mnohem častější než na zahradě anebo na jiném otevřeném prostranství.

Vybírejte si opravdu dokonalá zastřešení bazénů!

13. březen 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Mít bazén na zahradě určitě stojí zato! V současné době je nabídka bazénů prakticky nekonečná. Vybírat si lze jak z klasických bazénů nadzemních, tak i krásných bazénů zapuštěných v zemi. Volba materiálů je také hodně rozmanitá. Zákazníci si v současnosti mohou navrhnout svůj bazén úplně na míru. Zajímavá je například také volba materiálu, ze kterého budou stěny a dno bazénu, Mohou být klasicky pogumované, nebo také mozaikové. Zapomenout u žádného z bazénů nesmíme pochopitelně ani na jeho zastřešení. Podívejme se tedy na jednotlivé vybrané typy zastřešení bazénů, která figurují v nabídce společnosti AZ – Relax.

 

Základní zastřešení Corona

Pokud nám stačí velmi nízké zastřešení, pak je zastřešení bazénů Corona jasnou volbou. Toto zastřešení disponuje pojízdnou dráhou. Základem samotného zastřešení je polykarbonát, který disponuje UV stabilizací a je také průhledný. Co se týká samotné konstrukce, tak tu si lze objednat v různobarevném provedení. Z barev jmenujme například béžovou, bílou, antracitovou a další. Za příplatek je možné si také pořídit bezpečnostní zamykací zastřešení anebo provedení v imitaci dřeva.

Zastřešení Universe skvělým kompromisem

Vybírejte si opravdu dokonalá zastřešení bazénů! Potřebujete-li ve svém bazénu opravdu hodně prostoru, pak není nic jednoduššího, než si pořídit zastřešení Universe. Bazény zastřešené právě tímto způsobem vypadají perfektně a samotné zastřešení tohoto typu je velmi efektivní. Poměr výšky zastřešení je naprosto optimální prakticky pro každého. Materiál, z něhož je zastřešení vyrobeno, představuje polykarbonát o tloušťce 10 milimetrů. Profily jsou eloxované, tedy vyztužené na maximální míru a vybrat si lze jak bílé, tak i béžové provedení konstrukce. Vynikající je také to, že čelní stěny jsou odnímatelné. V případě velkých veder toto určitě uživatelé bazénů ocení!

Laguna NEO představuje opravdu luxusní zastřešení

Kdo si bude přát velký prostor v bazénu a okolo něj, tak určitě zvolí zastřešení typu Laguna NEO, které je schopno poskytnout právě prostor pro posezení a také volný pohyb okolo bazénů. Prostor bazénu a jeho okolí je využitý naprosto efektivně. Samotné zastřešení je zaoblené a vytváří velkou halu. Po instalaci prodloužených pojezdových drah není problém zastřešení odsunout zcela mimo samotnou plochu bazénu. Po odsunutí samotného zastřešení vznikne skvělý prostor pro posezení, které je možné i za větrných podmínek.

Domácí sauna představuje skvělý způsob relaxace

31. leden 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Redakce - reaguj na článek

Zahrada a dům by určitě měly sloužit především k tomu, aby se člověk odreagoval od každodenních pracovních povinností. Ke kvalitnímu odpočinku mnohdy patří pochopitelně různé aktivity na zahradě spojené s pěstováním rozličných plodin. Když si ale chce člověk opravdu odpočinout a nic nedělat, pak by měl zvolit nějaký hodně nenáročný způsob relaxace. Skvělou volbou jsou například domácí sauny anebo saunové domky. Sauny se instalují přímo do interiéru bytových prostor a saunové domky není problém umístit někam do prostoru zahrady. Podívejme se tedy zblízka jak právě na sauny, tak i na saunové domky a vířivé vany.

 

Sauna jako skvělý doplněk interiéru domu

Krásné sauny vyvedené ve dřevě je možné pořídit do každého interiéru domu. Stačí si pouze vybrat typ, který by se nejlépe hodil do daných prostor. Prodej saun v současné době není určitě ničím výjimečným. Vybrat si mohou zájemci jak klasické sauny, tak také infrasauny a další alternativy saun. K dispozici jsou pochopitelně i rozličné náhradní díly a doplňky, které jsou se samotnou existencí saun jako takových nerozlučně spjaty. Třeba takové infrakabiny určitě z pohledu odpočinku a regenerace organismu stojí zato. Koupit je možné tyto infrakabiny v různých dekorech a také s mnoha zajímavými doplňky.

Saunové domy přímo na vaši zahradu

Hodně zajímavou variantou sauny jsou zcela určitě saunové domy. Jedná se o malé dřevěné stavby, které slouží jako místo pro saunování. Jsou vyrobeny z velmi kvalitního dřeva v různých variantách dekoru. Z pohledu velikosti určitě předčí infrasauny určené do interiéru a jsou schopny velmi zajímavě oživit exteriér právě vaší zahrady. Co se týká samotných částí saunových domů, tak se používají hojně celoskleněné dveře a podlahy ze dřeva. Vnější vzhled saunového domku si může zvolit zákazník z několika variant.

Interiérové či exteriérové vířivé vany

V posledních letech se nerozmohl pouze prodej saun, ale také prodej vířivých van. Vybrat si mohou zájemci jak klasické vířivé vany, tak i hodně luxusní vířivky v mnoha různých provedeních. Určitě je dobré volit třeba vířivky, které disponují inteligentním ohřevem vody a také několika tryskami, které se skvěle doplňují při samotné masážní proceduře. Samozřejmostí musí být také nápadité osvětlení vířivky, které vynikne zejména na zahradě ve večerních hodinách. Takováto relaxace pak bude naprosto jedinečnou záležitostí.

Opěrné zdi Novabrik bez malty a lepidla

3. listopad 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Postavit si zeď na zahradě je v mnohých případech nezbytností a často jde o velmi zajímavou dekoraci, jež může právě vaši zahradu příjemně oživit. Postavení opěrné zdi, stejně jako takové zateplení domů, často není nikterak jednoduchou záležitostí a je k němu zapotřebí znalosti technologie stavby. V případě, že člověk neumí postavit klasickou zeď svépomocí, musí zavolat odbornou firmu. Možnost, jak si postavit zeď doma, bez toho aniž by člověk byl zedníkem, se ovšem naskýtá…

 

Postavte si opěrnou zeď bez základů

Zajímavé řešení na zahradu nabízí společnost Novabrik. Její systém opěrných zdí Novablok umožňuje jak domácím stavitelům, tak i architektům mnohostranné využití. Opěrné zdi nepotřebují žádné základy a při stavbě těchto zdí není nutné používání žádné malty, lepidla ani jiného standardně používaného pojiva. Novablok nevyžaduje také používání kotevních šroubů anebo kolíků. Jednotlivé kusy Novabloku, respektive samotné bloky se skládají do sebe jednoduchou metodou a ke spojení dochází díky patentovanému peru a drážce. Díky tomuto systému je zajištěno velmi pevné spojení.

Tepelně izolační vlastnosti systému Novabrik Therm

Systém zateplení fasád Novabrik Therm je poměrně žádán zejména díky vynikajícím tepelně izolačním vlastnostem, která je v podstatě srovnatelná s tepelnou izolací tloušťky 4 cm.Cihly Novabrik Therm mají zámek, který nedovolí dešťové vodě proniknout na zadní stranu cihlového systému.Respektovaný nejlepší fasádní povrch díky nepronikavosti aktivní ventilaci či difúzní otevřenosti snadné použitelnosti pro novostavby i rekonstrukce.Fasády Novabrik jsou z přírodních materiálů,ekologický,100% recyklovaný.

Kde všude je možné využít Novablok?

Základem použití systému Novablok je pochopitelně opěrná zeď. Ta se nejčastěji klade k zabezpečení svahů v členitém terénu. Využít je možné Novablok také v jiných částech zahrady anebo na parkoviště. Systémy Novablok se vyznačují také tím, že disponují velmi nízkou nasákavostí, a také jednoduchou stavbou a velmi dlouhou životností. Většinou se Novablok používá ke stavbě zdí s výškovým rozdílem nad 1,5m kde se používá armovací geomříž.Novablok systém je doplněný o úkosové bloky,rohy a zákrytové desky,může být použit v široké řadě aplikací.Novablok řada zahrnuje také oboustranně štípané bloky.Novablok je vyráběn ve čtyřech základních barvách.

Dokončení zahradní pergoly

9. červen 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Stavba zahradní pergoly není úplně nejjednodušší záležitostí, jak jste se ostatně již mohli v minulých dílech našeho seriálu přesvědčit. K tomu, abychom ji zvládli, potřebujeme kvalitní materiál a také přesné myšlenky o tom, jak by samotná stavba měla vypadat. Když už se dopracujeme k tomu, že skoro celá pergola bude hotová, měli bychom si rozmyslet, jak bude vypadat její interiér a jestli se bude jednat o pergolu, která bude umět ochránit před deštěm, anebo jen o pergolu, jež bude mít zastřešení, jak se říká, pouze na oko.

 

Pergoly se střechou a pár slov o nich

Pergoly se střechou jsou ideální zejména pro dny, kdy si počasí dělá prakticky to, co chce. Na střechu lze použít různý materiál. Záleží opravdu na tom, jakou funkci bude střecha samotná plnit! Jako střecha mohou sloužit dřevěné desky, které budou pokryty asfaltovým šindelem. Hranoly, které ovšem nesou tuto střechu, by měly být dostatečně silné tak, aby unesly kromě samotné střechy také sníh, který v zimě napadne. Lehkou variací střechy u pergoly mohou být polykarbonátové desky, které umí propouštět světlo a prostor v pergole zůstane prosvětlen. Paprsky slunce není problém zastínit díky bambusovým rohožím a dalšímu bambusovému materiálu.

Jak si udělat v pergole soukromí?

K tomu, aby bylo posezení příjemné a maximálně pohodlné, je třeba je opatřit zastíněním. Pokud vám do pergoly nahlížejí zvědaví sousedé, k soukromí to zrovna nepřidá. Z pergoly lze utvořit krásný intimní kout jak prostřednictvím klasického zastínění v podobě bambusu anebo dřeva, tak i v podobě popínavých rostlin. Jako ideální se jeví například břečťan. Zajímavou variantou je také klasická vinná réva, která jednak umí vykouzlit stinné místo a jednak také osvěží skvělými plody, popřípadě vínem, které se z ní lisuje. Vybrat si ale lze z mnoha dalších popínavých rostlin.

Doplňky ke krásnému zahradnímu posezení rozhodně patří!

K tomu, aby bylo posezení v zahradě naprosto dokonalé, je třeba ještě pergolu vybavit náležitými doplňky. Esteticky skvěle působí zejména květiny umístěné v závěsných truhlících. Pokud jste spíše praktického ražení, tak určitě ocení různé odkládací plochy v podobě dřevěných příček. Nezbytným se pro mnohé stává také zahradní krb. Pokud je vše hotovo, tak je třeba už jen vybrat zahradní nábytek, o němž se dovíte v příštím posledním díle našeho seriálu.

Stavba pergoly svépomocí v několika krocích

6. červen 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Než začnete stavět, je třeba se podívat, co budete před stavbou pergoly vlastně potřebovat. Pokud máte v tomto jasno, tak není problém začít. Prvním krokem je spojení příčníků a stojen. Příčníky by měly přesahovat půdorys pergoly o nějakých 20 centimetrů. Vše pochopitelně záleží na samotném nákresu pergoly. Příčníky si ve správné výšce podložíme svěrkou, kterou upneme na stojnu. Níž příčníky spustíme o pouhou tloušťku střešních latí. Jako šablona je ideální jen odřezek střešní latě. Příčníky je ke stojně třeba přichytit alespoň dvěma vruty!

 

Začátek vzniku zastřešené pergoly!

Jelikož jako ideální se jeví zastřešené pergoly, je třeba v následujícím kroku přišroubovat střešní latě k příčníkům. Odstupy latí musí být pravidelné a jako ideální rozteč se jeví délka 60 centimetrů. Celá konstrukce se tak stane mnohem stabilnější. Při práci je ideální využít aku šroubovák. Jestliže se použijí kratší střešní latě než je samotná pergola, je třeba je pořádně provázat stejně jako když se staví zeď z cihel.

Střecha pergoly

Pergoly se střechou jsou již standardní záležitostí, a proto další kroky směřují právě ke stavbě střechy. Zajímavým materiálem na střechu pergoly je například polykarbonát Makrolon. Zastřešení může být složeno ze dvou dílů, přičemž bude ještě třeba jednoho profilu ve tvaru H a krajové profily. Potřebné budou také logicky vruty. Makrolon se dá sehnat v několika různých variacích. Pořídit se dá jak čirý, kouřový, tak i ve variantě opál. Pokud je terén pod pergolou nerovný, je možné tento nedostatek později upravit v odstupňování zábradlí. Kvůli bezpečnosti je potřebné rohy zábradlí zakulatit. Použít se dá jako šablona prázdná plechovka od barvy.

Zábradlí a další části zahradní pergoly

Hrany desky, která je hlavní součástí zábradlí, je třeba také zakulatit pomocí stopkové frézy. V přední části pergoly bohatě stačí úzké zábradlí. V rozích platí v podstatě to samé s tím, že se právě tady dají umístit truhlíky s květinami. Výšku zábradlí v místě, kde sedí lidé, je ideální si odměřit podle loktů těchto sedících osob. Na zadní zábradlí by měla být široká deska. Na tu se dá bez problémů umístit prakticky všechno, co mohou hostitelé potřebovat ke grilování anebo jen k pohoštění návštěvy. Na stole díky tomuto zůstane volné místo. Určitě je také třeba zbudovat chodník vedoucí ze zahrady a vybavit pergolu zahradním nábytkem. Jak ideálně dokončit vizáž pergoly si budete moci přečíst příště.

ahradní krby s udírnou

16. květen 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Jméno a Příjmení - reaguj na článek

Zahradní krby jsou v poslední době velmi oblíbeným doplňkem zahrady, své uplatnění mají především v létě, v době kdy se často pořádají grilovací party.

 

Pokud ještě nejste majiteli zahradního krbu a zvažujete, že si nějaký zakoupíte, pak věřte, že zahradní krb s udírnou je ta správná volba. Zahradní krby s udírnou bývají doplněny grilovacím roštěm, a proto je lze využít jak na grilování, tak i k uzení. Proto zahradní krby s udírnou máte možnost využívat celoročně. V létě na grilování , v zimě zase můžete doudit nebo zcela vyudit maso, klobásy a salámy.

Umístění zahradního krbu

Pokud už zahradní krb s udírnou máte zakoupený, jeho umístění by mělo být na volném prostranství a neměl by stát pod zastřešeným prostorem. Dále je nutno dodržet bezpečnou vzdálenost od budov, stromů a dalších hořlavých materiálů. A ještě jednu věc byste měli mít na paměti, a to aby kouř s udírny neobtěžoval okolí. Plocha pod krbem by měla být vodorovná a se zpevněnou plochou. Jestliže krb s udírnou nemá základovou desku, je dobré dát pod krb dlažbu nebo místo patřičně upravit štěrkopískovým podložím.

Dále byste měli mít na paměti, že zahradní krb s udírnou neslouží jako zařízení, ve kterém budete spalovat odpad ze zahrady. Ke grilování používejte dřevěné uhlí, k podpálení však líh nebo benzín nikdy nepoužívat. Při grilování plameny ohně nesmí přesáhnout výš než je hranice horní polohy roštu a v žádném případě oheň nezalévejte vodou, ten nechejte postupně dohořet. Při grilování dbejte zvýšené opatrnosti, protože kovové díly jsou rozpálené a velmi snadno může dojít k popáleninám, především u dětí.

Na obrázku je krb z Kamnářství Novotný .

Konstrukce zahradních krbů

Nyní si zahradní krb s udírnou popíšeme. Zahradní krby s udírnou mají poněkud robustní konstrukci, ale tvary komínů vzhled zahradních krbů poněkud zeštíhlují. Prostor topeniště je osazen níže, což umožní obsluhu krbu a přípravu pokrmů v sedě. Zahradní krby s udírnou jsou složeny většinou ze sedmi prefabrikovaných dílů z vymývaného betonu, barva betonu bývá hnědá nebo šedá, tří kovových dílů a litěného topeniště. K dalším součástem zahradních krbů s udírnou je litinový rošt topeniště a krycím štítem na topeniště, dělící deska a klapka pro uzení.

K zahradnímu krbu máte možnost zakoupit nástavec, který je určen k prodloužení komínu nad střechu altánu nebo pergoly . Nástavce jsou vyráběny ve dvou velikostech, vhodné prodloužení komínu je maximálně o jeden nástavec. Pokud byste použili více nástavců, dochází ke snížení stability zahradního krbu a také dojde ke zvýšení zatížení nosných prvků. Proto výrobci doporučují u prodloužených komínů zahradních krbů jejich stabilitu zabezpečit ukotvením.

K zahradním krbům s udírnou máte možnost dokoupit příslušenství jež je vhodné pro přípravu pokrmů při grilování. Jsou to grilovaní jehly a rošty, vyrobené z materiálů, které jsou vhodné pro přípravu pokrmů.

Malá rada na závěr

Nakonec dodáme ještě jednu radu. Jen správně sestavený zahradní krb s udírnou dle montážního návodu vám zajistí dlouholetou životnost a bezpečný provoz.

 

Zahradní pergoly nabízí nekonečné možnosti

17. květen 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Jsou to právě zahradní stavby, které skýtají nekonečné možnosti, jak si zkrášlit prostředí, v němž žijeme. Lidé si velmi často staví různé zahradní domky, altány a pergoly. Právě zahradní pergoly nabízejí velmi široký prostor k přemýšlení o tom, jaký typ do vaší zahrada zvolíte. Vše se pochopitelně odvíjí od vkusu jednotlivců, ale také od dalších důležitých faktorů, mezi které lze řadit třeba typ zahrady anebo umístění dalších staveb. Jaké typy pergol tedy lze postavit? Inspiraci najde ve fotogalerii pergol.

 

Klasické samostatné zahradní pergoly pro posezení

Pro pocit klidu a soukromí v části zahrady, kterou si její majitelé vyberou, se nečastěji využívá stavby klasické samostatné zahradní pergoly, jež slouží hlavně pro posezení. Návštěvník stejně jako majitel zahrady je díky pergole chráněn před všudypřítomným sluncem anebo také před deštěm v případě, že jde o pergoly se střechou. Samostatné pergoly jsou vybaveny také křesly a stoly. Zahradní nábytek v pergolách bývá často luxusnějšího vzezření. Do pergol se mimo jiné také často montují další zahradní doplňky jako třeba zahradní houpačky anebo krby.

Pergoly se střechou

Pergoly se střechou jsou mnohdy spíše menšími domky, které tvoří součást zahrady a mnohdy alternují domům, u nichž samotná zahrada stojí. Hojně se zahradní pergoly stavěné jako domky vyskytují na samostatných zahradách, které neleží u domů. Střešní pergoly jsou schopny mnohdy plně nahradit klasické bydlení. Lidé právě do zahrady a samotné větší zastřešené zahradní pergoly utíkají před špínou a hlukem velkoměsta. Zahradní pergoly bývají také místem, v němž se dá pěstovat různé zajímavé květiny. V truhlících určitě interiér této zahradní stavby krásně oživí. Zastřešené pergoly se také někdy staví jako součásti domu. Jsou v podstatě jakýmsi architektonickým pokračováním domu. Mnohdy mohou sloužit pouze jako garážové stání anebo menší přístřešky pro příležitostné posezení u kávy a nějakého dobrého zákusku. Často se také stává, že tyto přístřešky slouží pouze jako místo, na kterém se skladuje různá zahradní technika.

Zahradní pergoly jako podpůrné prostory pro popínavé rostliny…

Nejčastěji se k tomuto typu pergol řadí stavby, které mají vodorovné prvky osazeny pouze na jedné straně. Ostatní strany tvoří různá mřížoví a v podstatě nevyplněné prostory, jež jsou tvořeny deskami a dřevěnými rošty. Právě díky vodorovným deskám mohou tyto pergoly bez problémů porůstat nějaké popínavé rostliny. Asi nejčastěji se vysazuje u pergol břečťan. Ideální je také vysazení různých rostlin, které jsou schopny přinést i plody. Vynikající je třeba takové pěstování vinné révy, kterou mohou hosté v době sklizně ochutnat a potěšit se také krásným zeleným interiérem doplněným o bobule vína. Zajímavou volbou jsou třeba i popínavé jahody.

Solární panely na větší zahradní domek? Proč ne?

20. květen 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Solární energie má v poslední době zelenou a představuje jednu z cest, kterou se vydat vstříc ušetřeným výdajům za elektrickou energii. Pravděpodobně největším zdrojem solární energie je solární elektrárna, nicméně v poslední době se doslova roztrhl pytel s různými jinými solárními systémy. Ne zřídka vidíme solární panely na střechách různých velkých budov a společností, ale také na rodinných domcích a menších chatách. Jak lze tedy solární energie využít a lze solární panely instalovat i na váš dům?

 

Změny ve světě fotovoltaických článků…

Když si vezmeme solární systémy z pohledu jejich vývoje, tak je třeba říct, že za posledních několik let zažily velmi prudký rozvoj. V době nedávno minulé se návratnost solární elektrárny pohybovala kolem 10 let. V současnosti je možné vydělat na této energii již za šestileté období. Kvalitní fotovoltaické moduly lze pořídit přibližně za nějakých 70 000 korun za nainstalovanou kilowatu. Sehnat se logicky dají i levnější moduly dovezené z asijských zemí, nicméně jejich kvalita je poměrně hodně diskutabilní! Mimo toho, že nejsou z pohledu materiálů odolné a kvalitní, nejsou také schopny produkovat požadované množství solární energie.

Solární panely montované na střechy rodinných domů a zahradních domků

 

Na rodinné domy a na větší zahradní domky se doporučuje instalovat přibližně 5 kilowat výkonu. Elektrárna se následně připojí do sítě díky takzvanému Zelenému bonusu. Ten spočívá do jisté míry v tom, že majitel spotřebuje část elektrické energie, kterou by jinak musel zaplatit, jelikož by šla ze standardní veřejné sítě. Zbytek vyrobené energie právě díky Zelenému bonusu může prodat do sítě za cenu, jež je dotována. Pokud si uživatel nainstaluje solární panely a výkonů větším než 5 kW, ztrácí nárok na veškeré bonusy čerpané z tarifu, který platí.

Kam instalovat solární panely a jaká jsou pravidla jejich instalace…

Fotovoltaické solární panely je ideální instalovat do prosluněných míst zahrady. Určitě je nutné se vyvarovat stinných prostor. Tady by výsledné hodnoty získané energie byly velmi malé. Když je zahrada orientována jižním směrem, je ideální použít krystalické modely se sklonem 30 stupňů. Na východní a západní strany se jeví jako nejlepší tenkovrstvé modely. Optimální sklon jednotlivých modulů by se měl pohybovat někde mezi 30 a 35 stupni.

Zahradní skleník z pohledu některých vychytávek..

16. září 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Zahradní skleníky hrají v současné době jednu z hlavních rolí v nejedné zahradě. Určitě je možné volit spoustu zajímavých skelníků, nicméně určitě není od věci i do již postavených skleníků vložit trochu invence. Nápadů na zlepšení skleníků anebo na výbavu skleníků nových může být celá řada. Pokud vás nic momentálně nenapadá, tak máte jedinečnou možnost inspirace v následujícím článku, který se bude věnovat právě detailně různým vychytávkám, které je možné na skleníky aplikovat.

 

Větrací okna nesmí chybět!

Prakticky každý skleník musí být vzdušný, jelikož rostliny v něm pěstované by jinak do značné míry trpěly nadměrným horkem a mohlo by dojít k jejich sesychání. Malý skleník, který je velikostně přibližně do nějakých dvou metrů, potřebuje pouze jedno jediné větrací okno. Přítomnost dalších oken se jeví jako zbytečná. Ve sklenících o větších rozměrech by určitě neměla chybět elektrická ventilace, který zajistí mnohem efektivnější cirkulaci vzduchu.

Důležitá úloha vstupu do skleníku

Ač se to mnohým lidem příliš nezdá, tak vstup do skleníku hraje poměrně důležitou úlohu. Je nutné myslet i na to, že do skleníku občas pojede s kolečkem a malý prostor vchodu do skleníku by tomuto mohl zamezit. Pohodlnou volbu představují zejména posuvné dveře, jež určitě nezaberou tolik prostoru jako klasické zavírací. Posuvné dveře také prakticky nemohou být vyvráceny větrem.

Neopomeňte zavlažování

Nepochybně jednu z hlavních rolí v růstovém cyklu prakticky kterékoli rostliny hraje zavlažování. Pokud si ve skleníku vybudujete kvalitní závlahový systém, neskutečně vám to usnadní práci v něm. Zajímavou volbou je zejména kvalitní kapková závlaha, jež je schopna dodávat pěstovaným plodinám vodu v pravidelném intervalu tak, jak je zapotřebí. Jinak ve skleníku není na škodu v opravdových horkách také přistínit, ať nedojde ke spálení rostlin.

Mobilní domy mohou být skvělým řešením pro sad i větší zahradu

3. říjen 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1

Mnohá velká zahrada anebo sad vyloženě potřebují kvalitní obytné prostory, kterých by bylo možné využívat jak v chladnějších měsících, tak i třeba při nepřízni počasí anebo na jakési pohodlné přírodní bydlení. Všechno toto se snoubí v mobilních domech, které je možné v současné době zakoupit doslova v luxusním provedení. Společnost Marvel nabízí jak krásné nové mobilní domy, tak i revitalizaci již starších mobilních domů a v neposlední řadě i mobilní domy, které jsou již používané. K dispozici je bazar mobilheimů za velmi zajímavé ceny. Podívejme se tedy na mobilní domy a jejich přednosti…

 

Mobilní dům jako plnohodnotné levné bydlení

Pokud potřebujete na svou zahradu celoroční bydlení, tak jsou určitě mobilheimy velmi dobrou variantou. Pokud hledáte naprosto plně vybavenou chatu na vaši zahradu, pak je mobilheim jasnou volbou. Určitě je třeba říct, že jedinou podmínkou pro přistavení a ukotvení takovéhoto domku je existence inženýrských sítí. Mobilní domy jsou v podstatě jakousi alternativou k panelákovým bytům, jimž se v interiéru podobají, nicméně při opuštění samotného mobilheimu se člověk ocitne okolo zeleně vlastní zahrady. Veškeré vybavení domku v podobě nábytku a dalších záležitostí je samozřejmostí.

Základní plusy mobilheimů

Společnost Marvel nabízí velké množství různých kvalitních mobilheimů, které se vyznačují pestrou paletou různých výhod. V první řadě je zapotřebí říct, že mobilheimy představují nízkorozpočtové bydlení, které nemusí nijak drasticky zatížit individuální rozpočet. Velkou výhodou e také rychlost dodávky mobilheimu, která se pohybuje od 2 do 7 dnů. Skvělý je také komfort bydlení v mobilheimu, který zahrnuje i kvalitní zateplení. Zapomenout nelze ani na variabilitu bydlení, která spočívá v tom, že je možné si nechat vyrobit mobilní dům klidně i přímo na zakázku. K přistavení mobilheimu není pochopitelně zapotřebí žádného stavebního povolení.


Proč právě společnost Marvel?

Pokud se chcete opravdu spolehnout na spolehlivé mobilheimy, pak je společnost Marvel velmi dobrou volbou. Nabízí kromě dlouholetých zkušeností také dopravu mobilheimu na místo zdarma a několik dalších výhod. Mimo jiné také Marvel garantuje velmi kvalitní pozáruční servis. Pokud si potřebujete vyzkoušet mobilní domy od společnosti Marvel, pak určitě stojí zato vyzkoušení těchto domů v některém z center mobilních domů Marvel.

Dřevěný plot je pro mnohé samozřejmostí

24. červen 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1

Bez kvalitního plotu si není možné představit v podstatě žádný rodinný domek. V současné době je nabídka plotů tak obrovská, že si může vybrat ten svůj v podstatě každý. Někdo volí klasický plot, někdo živý plot a někdo je schopen vymezit svůj prostor i jinými způsoby. Jakýmsi fenoménem mezi materiály používanými na ploty, je stoprocentně dřevo. Dřevěný plot disponuje hned několika skvělými přednostmi, bez kterých není možné si existenci plotu vlastně vůbec představit. Pokusme se udělat jakousi malou procházku takříkajíc mezi dřevěnými ploty.

 

Přírodní materiál, který uspokojí

Dřevo je skvělým voňavým materiálem, který je schopen skvěle oživit v podstatě jakoukoli zahradu. Dřevěný plot je schopen vydržet velmi dlouhou dobu ve stavu, v němž se nacházel na začátku hned po své výrobě. Je možné zakoupit jednotlivé součástí dřevěného plotu jak v základní variantě přírodní, tak i v různých impregnovaných variacích. Záleží pouze na konkrétním člověku, jestli chce doma dřevěné součásti napouštět nějakým speciálním lakem anebo mořidlem.

Součásti dřevěných plotů

Výběr součástí dřevěných plotů je obrovský. Základem jsou jistě čelní plotovky, které jsou většinou vyrobeny ze smrkového dřeva. Čelní části plotu se vyrábí v různých tloušťkách a také v rozličné délce. Tloušťka samotných plotových pláněk se pohybuje mezi 18 až 22 centimetry. Spojovací latě je možné volit jak klasické, tak i se zkosenou hranou. Díky této hraně je velmi efektivně odváděna voda, která jinak může způsobit na dřevěném plotu poměrně rozsáhlé škody.

Plotové sloupky

Základem každého plotu jsou určitě plotové sloupky. Samotné plotové pole se v současné době instaluje jak na sloupky dřevěné, tak i třeba na pevnější sloupky betonové. Plotové sloupky ze dřeva jsou ovšem boleny častěji, jelikož takovýto plot pak vypadá jednolitě. Jde pak o naprosto homogenní dřevěný plot. Horní část sloupku může být jak zaoblená, tak i zkosená anebo třeba přímo zarovnaná. Plotové sloupky mohou být jak zaoblené, tak i ve tvaru hranolu.

Stavíme dětské hřiště svépomocí

25. červenec 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Děti zejména o prázdninách potřebují spoustu možností vyžití, jelikož mají tolik volného času. Přes rok, kdy jsou v mateřské škole, se jim tolik prostoru pro hraní si doma určitě nenaskytne. Každý z nás dospělých určitě přemýšlel o tom, že svému dítěti postaví hřiště svépomocí. Pravda je ovšem taková, že spousta tatínků je určitě šikovná, nicméně nemá odvahu k tomu, aby se pustila do stavby hezkého dětského hřiště anebo alespoň některých herních prvků typu skluzavky či lezecké stěny, které děti tolik milují. Pravda je ovšem taková, že při dnešních možnostech není stavba dětského hřiště až tolik složitá. Podívejme se tedy detailněji na to, jak je možné dětské hřiště postavit…

 

Nápad a design hřiště musí být promyšleny předem

Než začneme se samotným nákupem materiálu na dětské hřiště, určitě bychom měli mít v hlavě konkrétní nápad, jak bude takové dětské hřiště vypadat. Ideální je si pro inspiraci prohlédnout třeba dětská hřiště přímo na internetu. Není špatné mít promyšleno alespoň to, z jakých prvků se bude konkrétní hřiště skládat. Na mysli máme třeba to, jestli součástí hřiště bude třeba dětský domek, skluzavka, žebřík a další záležitosti, které bývají standardně součástí dětského hřiště. Mnohá dětská hřiště jsou bez těchto součástí velmi chudá a pro děti málo lákavá.

Nákup materiálu

Základem pro nákup materiálu je určitě rozmyšlení se, jestli si koupíte materiál přímo na míru, anebo jen dřevo v surovém stavu. Ideální je prvně zmiňovaná varianta, kdy si koupíte již přímo materiál na míru a doma si hřiště poskládáte během několika hodin. Dětská hřiště do zahrady, která jsou stavěna z již nařezaného a připraveného materiálu, v podstatě fungují jako stavebnice. Při stavbě hřiště je možné volit i velmi kvalitní značky, které jsou opatřeny i certifikáty bezpečnosti, na které bychom neměli zapomenout. Třeba dětské hřiště Jungle Gym disponuje certifikátem TUV.


Na co je třeba si dát při stavbě pozor?

Velmi důležité je z hlediska stavby dětského hřiště zejména to, abyste měli doma všechen spojovací materiál, který je ke stavbě dětského hřiště zapotřebí. Mnohé kvalitní společnosti často přibalují tento spojovací matriál přímo k samotnému dřevu. Zapomenout nelze ani na to, abychom měli i všechny herní komponenty, jako jsou třeba skluzavky, provazy a další součásti. Velmi důležitou roli hraje určitě také nářadí, jež ke stavbě dětského hřiště používáme. V neposlední řadě nabízejí kvalitní společnosti, které dodávají stavebnice dětských hřišť také velmi podrobný návod, s jehož využitím bude stavba dětského hřiště hračkou!

Zemědělské pozemky se nabízejí stále více na prodej jako stavební parcely

20. červen 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Tématem, o kterém se poměrně často hovoří nejen na internetu, ale i v mnohých médiích, je určitě prodej domů, bytů a především stavebních pozemků. Zejména posledně jmenovaný prodejní artikl, tedy stavební pozemky, dnes kupuje stále více lidí buď se záměrem stavění domu, anebo pouze přeprodání pozemku někomu dalšímu za vyšší cenu. Mnohdy také lidé nakupují stavební pozemky anebo zahrady s tím, že v těchto pozemcích prakticky mají poměrně velkou finanční hodnotu, kterou by při klasickém spoření finančních prostředků neměli tak jistou. Jakýmsi hitem je zejména nakupování zahrad, které je možné postupem času proměnit na stavební pozemky.

Vybíráme skleníky

6. květen 2011 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Kvalitní skleník ke každé zahradě jednoduše patří! Kdo by ostatně nechtěl mít některé druhy zeleniny na talíři mnohem dříve, než kdyby je pěstoval klasicky ve venkovním prostředí? Vybrat si v současné době opravdu kvalitní skleník není až tolik složité, jelikož v nabídce je obrovské množství různých druhů skleníků vyrobených z rozličných materiálů. Pokusme se podívat na důležitá fakta, která je třeba brát v potaz, když si chcete vybrat opravdu kvalitní zahradní skleník

 

Několik rad před výběrem, důležitá je zejména konstrukce skleníku

V první řadě je nutné naprosto přesně vědět, za jakým účelem si skleník kupujete. Jinými slovy bychom měli mít jasnou představu o tom, které rostliny ve skleníku budou. Je jasné, že skleníky pro pěstování květin anebo kaktusů jsou oproti skleníkům pro pěstování zeleniny rozdílné. Velmi důležitá je zejména konstrukce samotného skleníku. Dřevěné skleníky byly často volbou minulosti. Dřevo je poměrně málo odolné a má sklon k hnilobě. Zajímavé jsou hliníkové profily, které jsou často poměrně lehké a je třeba je ukotvit. Není nutné je natírat. Častou volbou jsou také ocelové konstrukce, které jsou bytelné, ale potřebují pravidelné nátěry.

Tvar a rozměry skleníků

Skleníky se prodávají v různých šířkách. Pohybují se přibližně od nějakých šesti metrů výše. Délka skleníku je většinou ryze na přání konkrétního zákazníka. Nejkratší konstrukce mívají přibližně nějaké 2 metry. Velmi důležitá je zejména výška skleníku. Ta by měla odpovídat hlavně výšce konkrétního člověka, který bude ve skleníku pracovat. Je třeba také počítat například s pěstování rajčat anebo okurek. Obě plodiny potřebují z hlediska výšky spoustu prostoru. Určitě je třeba také myslet na boky skleníku, které jsou mnohdy do značné míry zkosené.

Zasklení hraje nejdůležitější roli

Asi nejdůležitější roli hraje u skleníků samotné zasklení. Jakousi klasikou je bezesporu čiré sklo. Jeho tloušťka musí být alespoň 4 milimetry, aby bylo sklo schopno čelit krupobití a dalším nepříznivým vlivům počasí. Velmi dobrou volbou jsou zcela jistě skleníky z polykarbonátu. Tento typ skleníků je vynikající hned z několika prostých důvodů. Tím prvním je bezesporu samotná hmotnost skleníku, která je hodně nízká. Polykarbonátové desky jsou velmi odolné, takže je možné je klást klidně i na skleníky, které jsou vytápěné.


 

Stavění se jednoduše vyplatí!

Jen těžko bychom hledali výhodnější dobu pro stavbu domu. Právě v současnosti jsou ceny materiálů na stavbu domu na rekordním minimu, takže stavbu si mohou dovolit i lidé, kteří by jen velmi těžko mohli uvažovat o tom, že se stanou v budoucnosti majiteli novostavby. Velkou výhodou je také velký výběr různých materiálů a také vybavení domu. Obchodů v kamenné i internetové podobě je obrovské množství, takže není problém narazit třeba i na zajímavé akce.

Zahrady jako velmi výhodná koupě

Nejideálnější možností jak koupit ideální pozemek je bezesporu nákup pozemku přímo od obce. Ta prodává většinou již zasíťované pozemky za velmi přijatelné ceny. Tato možnost ovšem není až tolik častá a lidé, kterým se nechce kupovat předražené pozemky od realitních společností, raději přejdou k tomu, že si zakoupí zahradu s výhledem toho, že bude později vyňata z pozemkového fondu jako stavební pozemek. Z hlediska administrativy nejde až o tolik složitý proces.

Levně koupíte, draze prodáte!

Nákup zahrad pochopitelně lákán zejména překupníky, kteří nakupují jak reality, tak i pozemky. Nakoupit si zahrady není nijak složité, jelikož za ně často stačí dát pouze nízké finanční částky. Tím, že ze zahrady vznikne stavební pozemek, dojde k tomu, že tento pozemek nabere neskutečně na finanční hodnotě a překupníci takto vydělají obrovské množství finančních prostředků.

 

TOPlist