DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Jak chovat želvy

Vítejte na stránce farmareni.wbs.cz v sekci Jak chovat želvy

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

Jak chováme želvy

Terrária

Suchozemské želvy Testudo hermanni, graeca a marginata chovám v teráriu do věku dvou až tří let, podle velikosti a druhu. Po vyklubání z vajíčka ponechám vylíhnuté želvičky ještě asi tři dny v inkubátoru v teplotě 31 – 33 °C a vlhkosti 95%, pak je umístím do terárií, kde mají lepší podmínky než ve venkovních výbězích. Terárium pro malé želvičky má výhody jak praktické, tak bezpečnostní. Hlavní důvod: výživa, přehled o každé jednotlivé želvičce, stálá teplota, vlhkost. Celkově mám lepší přehled jak se v teráriu chovají, konzumují potravu, rostou atd.. Netvrdím však, že je nedávám ven. Když je příjemné počasí, přendám želvičky do bedýnek, dno podložím čerstvou trávou v dostatečné vrstvě a přesunu je na ranní nebo odpolední sluníčko asi tak na hodinu. Poté je umístím do stínu (samozřejmě podle počasí). V létě nedávám želvičky na sluníčko od 10 -16 hodin. Jestli Vám to možnosti dovolí, dávejte želvičky na sluníčko. Můžete už na jaře a po celé léto. Určitě jim to prospěje. Teploty ve stínu nejsou moc důležité, želvička se nahřeje už při teplotě okolo 15 0C. Musí však svítit sluníčko. Nemá význam dávat do terária vyhřívací kameny, kabely ani jiné podobné zařízení. K vyhřívání želvičky v teráriu slouží pouze žárovka přiměřené watáže. Na malé želvičky používáme
25w – 40w žárovky, aby se nepřehřály. Později můžeme watáž přidávat.

 

Výběhy

Želvy dávám do venkovních výběhů až v 2-3 letech, do tohoto věku je chovám raději v teráriu.
Malé želvy stáří 2-3 roky (dle velikosti) dávám do venkovních výběhů vždy po odzimování, to je asi na konci února až března, kdy je ještě chladné až velmi chladné počasí (v noci jsou teploty pod bodem mrazu). Uložím je do ubikace (boudy), kde se želvy zahrabou do podestýlky (nejlepší jsou dubové a bukové listy, nepoužívat listy z ořechu).
V případě mrazů zkontrolujte zda jsou želvy zahrabané dostatečně hluboko. V boudách nemám dna jelikož by želvy měly v chladných a mrazivých dnech potíže a nemohly by se zahrabat.
V březnu až v dubnu vylézají ze zimních úkrytů. První opouštějí zimoviště želvy druhu marginata pak greaca a naposledy hermanni. Testudo hermanni opouští zimoviště často až v květnu, dle počasí. Želvy od věku tří let nechávám venku po celý rok i za nepříznivých klimatických podmínek.
Zdravým želvám chovaným venku to nevadí. Želva chovaná v teráriu tyto podmínky nepřežije, proto je dávám nastálo ven ještě v době zimování.

 

 

 

 

 

 

Chované druhy

Suchozemská želva

TESTUDO HERMANNI (zelenavá)
hermanni.jpg
Rozšírení:
Itálie, Sicílie, Rumunsko, Bulharsko,Turecko

Druhy:
Testudo hermanni boetgeri
Testudo hermanni hermanni

Suchozemská želva Testudo hermanni je asi nejrozšírenejší želvou u nás.
Podle me je nekolik poddruhu techto želv. Liší se jak velikostí tak zbarvením - jasne vybarvené až po skoro tmavé odstíny, které se projeví až v dospelosti.
Velikostní rozdíly jsou od 17-28cm.
Jsou to asi nejvíce oblíbené želvy v CR.

 

Suchozemská želva
TESTUDA MARGINATA (vroubená)
marginata.jpg
Rozšírení:
Pouze jižní Recko

Druhy:
Testudo marginata marginata
Testudo marginata weissingeri

Testudo marginata je nejvetší želva, která žije v Evrope. Dorustá velikosti 30-36 cm a váhy až 5,5 kg. Žije nejcasteji na okraji lesu nebo krovin, kde se ukrývá pred poledním sluncem. Tyto želvy však žijí teké na horách (až 2000m nad morem), kde i v léte není moc príznivé pocasí. Velmi dobre snášejí i nízké teploty okolo 10 °C, ale i méne.
Jsou to velké želvy, které se hodí v dospelosti do venkovního chovu.

 

Suchozemská želva
TESTUDO GRAECA (žlutohnedá)
graeca.jpg
Rozšírení:
jižní Evropa (Recko, Turecko, Rumunsko, Bulharsko), Irán, Irák, Lýbie, Maroko, Egypt, aj.

Druhy:
Známe asi devet druhú suchozemských želv druhu Testudo graeca a nekolik poddruhu, které se rozlišují velikostí a zpusobem života.

Nejvíce se suchozemské želvy v prírode zdržují v blízkosti lesu, na lesních pasekách až po suché stepi.
Testudo graeca ibera je nejcasteji u nás chovaná želva z druhu Testudo graeca. Dorustá menších velikostí, asi do 30cm. Obecne lze však napsat, že želvy Testudo graeca lze celkem snadno chovat v domácích podmínkách, snadno se rozmnožují a péce o ne není nejnárocnejší.

Chovná zařízení

Na této stránce se seznámíte s tím, co si máte pořídit, než si pořídíte želvičku druhu Testudo hermanni, Testudo graeca nebo Testudo marginata.

Terárium pro tyto suchozemské želvy je lepší bez spodního větrání, rozměrově minimálně 80 x 40 x 40cm. Jestli je to ve Vašich možnostech, je lepší si pořídit terárium větších rozměrů, čím větší, tím lepší. Určitě nemohu doporučit pro chov želv otevřené akvárium. Hlavně ne do bytů, kde je velmi nízká vlhkost vzduchu (panelový dům).

Dále budete potřebovat jednu žárovku, jednu speciální zářivku a spínací hodiny, podestýlku a nějakou podložku na krmení.

Žárovka slouží suchozemským želvám pouze k nahřívání. Jiný význam by neměla mít. V žádném případě nesmí svítit celý den, proto budete potřebovat spínací hodiny, abyste mohli regulovat svícení žárovky a tím i teplotu v teráriu. Zářivku budete potřebovat k dodávání světla suchozemským želvám a také k dodávání životně důležitých látek (vitamínů) pro želvičku.

V zářivce je obsaženo UVA 33% a UVB 10% záření. Zářivka se jmenuje Repti-Glo 8.0 - 10.0.

Žádné jiné zařízení pro malou želvičku nemohu doporučit. Nevylučuji však, že časem nemůžete želvičce pořídit nějaké zábavné centrum, dát ji do terária něco na prolézání, zelenou rostlinu, atd. To však až později, až si na Vás zvykne a bude se u Vás cítit doma. Určitě to každý z Vás pozná sám, kdy nastala tato změna.

Hlavně žádné topné kameny, kabely ani jiné podobné zařízení Toto zařízení si však nepořizujte pro želvičku nikdy.

Želvy druhu Testudo hermanni, Testudo marginata a Testudo graeca odchovávám a také prodávám.

Budoucí chovatelé, se mě často ptají, kterou želvičku bych jim doporučil. Záleží na podmínkách, které mají pro chov želvičky.

Testudo marginata (želva vroubená) je největším chovaným druhem Testudo, chovaných v našich podmínkách. Dorůstá v dospělosti okolo 40 cm. Roste však pomaleji než ostatní druhy. Proto budete potřebovat k jejímu chovu zahradu nebo venkovní výběh dostatečných rozměrů. Podle mě je to nejkrásnější chovaná želva dostupná většině chovatelů. Pro její odchov budete však potřebovat terárium do té doby než ji budete chovat celoročně venku.

Testudo graeca (želva žlutohnědá) její velikost se pohybuje v dospělosti nad 30 cm je to asi podle mě jedna z nejnáročnějších druhů chovaná u nás. Odpovídá tomu také počet odchovaných mláďat tohoto druhu. Pro její odchov budete také potřebovat terárium.

Testudo hermanni (želva zelenavá)

Podle mne je to nejvíce oblíbená suchozemská želva vzhledem ke svým velikostem. Dorůstá 17-28 cm podle druhu a poddruhu. Její chov je nejméně náročný, proto tento druh doporučuji dětem a začínajícím chovatelům. Její chov může být po celý život v bytě a občas ji můžete dát ven na trávu. Ovšem i pro tento druh želvičky budete potřebovat patřičně vybavené terárium s UVA a UVB bez jehož nedostatku všechny druhy želviček časem zahynou. Vše můžete zakoupit společně se želvičkou zde. Nemusíte si nic připravovat dopředu. Bez patřičného vybavení terária nedoporučuji si želvičku ani pořizovat.

Vše ostatní si přečtete v klubu chovatelů na stránkách www.chovzelv.cz, do něhož obdržíte přístup při převzetí želvičky.