Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Farmaření

Vítejte na stránce farmareni.wbs.cz v sekci Farnaření

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

Slepice a biovejce

Slepice si nejdříve přál syn Samuel. Viděl je u kamaráda a moc nějakou chtěl nejlépe hned.

Do týdne jsem jela se synem a dcerou na slepičí farmu a když paní z velkochovu otevřela halu, kde byla šílená tma a smrad, tak jsem si pomyslela, že dělám dobrou věc. Vybrali jsme si 5 kuřic. Kuřice chtěly mít děti na klíně, ale to neprošlo. Putovaly do prostorné přepravky na slepice.

Doma jsme je dali do menšího domečku i s kukaní a výběhem se zelenou trávou. Bály se než se odvážily ven. Ale když už to jednou zkusily, tak se jim zase nechtělo dovnitř.

Po nějaké době, se procházely všude po zahradě a já jsem měla po několika měsících pocit, že jim nic nehrozí. Otupěla jsem a přestala je zavírat.

Jedna slepička černé barvy, začala kvokat. Seděla na jednom místě a nechtěla se asi 10 dnů hnout. Nosila jsem ji jídlo a pití. Neměli jsme kohouta, takže nic vysedět nemohla.

Jednoho dne jsem přišla a postupně jsme nacházela všude poletující peří a pak i slepice bez hlav. Asi kuna. Obrečela jsem je. Nevím kvůli tomu, že budou chybět dětem a mě nebo s lítostí nad mou péčí.

Jen černá slepice, schovaná v kukani, přežila. Kamarádka měla dobrý nápad. Dala mi 10 oplodněných vajec od různých slepic a já je podstrčila slepici.

Vyseděla jich devět a jedno po vylíhnutí zemřelo. Naše statečná slepice se mohla začít starat. Bylo to koncem léta.

Tady jsou už větší:

Kohoutek

 

4.5.2011

BIOVEJCE

Jako chovatelka slepic a spotřebitelka biovajec, absolutně nesouhlasím s článkem v MF Dnes o biovejcích.

MF Dnes čtu ráda a dost mne překvapilo, že otiskli názor odbornice na výživu paní Míkové a neudělali si s článkem větší práci a nerozebrali výzkum trochu do hloubky a nepozvali zástupce prodejců biovajec, aby se k tomu mohli vyjádřit.

Myslím si, že je to hlavně nefér ke všem chovatelům slepic, kteří se opravdu snaží mít co nejlepší a nejzdravější slepice. Mají jich totiž jen pár, tak o ně lépe pečují než ve velkochovu, kde fungují jako stroje na vejce. A i pokud to jsou větší slepičí ekofarmy, tak jejich slepice si užijí jistě pestřejší život, než je slepice, zavřená v hale bez světla na minimálním prostoru a to nemluvím o klecových chovech. Když vidím v obchodě na krabičce "slepice chované v klecích" a na obalu je vyobrazená romanticky vypadající farma a zelená tráva, kterou slepice nikdy neviděli, musím myslet na naše slepice.


 
 

 


 

 

TOPlist